Czwarta edycja konkursu „W Różańcu Róża Ukryta Rozkwita”

Archiwum » 2020 » Czwarta edycja konkursu „W Różańcu Róża Ukryta Rozkwita”

 

Kapliczki, figury i krzyże przydrożne stanowią część krajobrazu polskiej ziemi. Stawiane z określonych powodów, w specjalnych miejscach wypełniają też różne funkcje. Są znakami natury religijnej, społecznej i kulturowej.

Konkurs „W Różańcu Róża Ukryta Rozkwita” jest organizowany przez Fundację Chaber Polski przy wsparciu Warszawskiego Muzeum Archidiecezjalnego, Warszawskiej Kurii Metropolitalnej i pod medialnym patronatem Katolickiej Agencji Informacyjnej. Powstał by ocalić od zapomnienia i pokazać szczególny urok niewielkich, rozproszonych po całym kraju kapliczek, figur i przydrożnych krzyży. Te niezwykle obiekty religijne nie tylko należą do polskiego folkloru, ale stanowią ozdobę krajobrazu i przede wszystkim są wyrazem wiary minionych pokoleń. Często są dziełami bezimiennych autorów. Ich powstanie wiąże się z intencjami osobistymi lub historią narodową.

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy chętni. Wyróżniono 3 kategorie wiekowe uczestników: 0-17 lat, 18-50 lat i 50+ lat. Aby wziąć udział w konkursie należy nadesłać zdjęcia kapliczek, figur i krzyży przydrożnych, opatrzone w miarę możliwości szczegółowym opisem, ukazującym lata powstania, dokładną lokalizację (współrzędne GPS, link do google maps lub dokładny opis umiejscowienia), jej fundatora i historię okolicy. Publikacja nadesłanych prac odbywa się raz w tygodniu na stronie internetowej: przydroznekapliczki.pl.
Nadsyłane zgłoszenia będą sukcesywnie umieszczane na aktualizowanej i na bieżąco udoskonalanej mapie kapliczek. Najciekawsze prace, wybrane przez Kapitułę zostaną nagrodzone i będą ilustrowały Kalendarz wydany na 2021 rok.

Konkurs trwa do 15 września 2020 roku. Uroczysta Gala Finałowa przewidywana jest w listopadzie 2020 roku w Warszawskim Muzeum Archidiecezjalnym.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: przydroznekapliczki.pl